Hírek
2011. Október 18. 14:25, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Búzával próbálják kompenzálni
Az aszály miatt jelentős kár keletkezett a repcevetésekben, a gazdák búzát vetnek a helyébe, így próbálják megakadályozni, hogy parlagon maradjanak a területek - közölte a Magyar Agrárkamara (MA) hétfői összegzésében.
A kamara adatai szerint a csapadékhiány miatt több régióban a repce-vetésterületeken a ki nem csírázott vetés aránya az 50 százalékot is meghaladja. Az országosan 280 ezer hektárt meghaladó területen elvetett növényi kultúrában így jelentős a kár.
A búza vetése október elején megkezdődött az országban, a megyékben 10-40 százalékban teljesítették már a tervezett őszi búza vetését, az árpa ennél valamivel előrébb tart - jegyzi meg a kamarai tájékoztató. Az agrárkamara szerint várható, hogy az előző évihez képest jóval nagyobb területet vetnek be termelők búzával, így visszatérhet az országos vetésterület a korábban megszokott egymillió hektáros mérethez.
A csapadékmentes és meleg időjárás ugyanakkor sokat segített a kukorica és napraforgó termesztőinek - mutat rá a kamara. Hozzáteszi: az utóbbi évtizedekben nem volt rá példa, hogy az ország nagy részéről 13 százalék alatti víztartalommal kerüljön a kombájnból a magtárba a termés. Emiatt nem kell szárítani a kukorica és a napraforgó nagy részét, ez jelentős megtakarítás a gazdálkodóknak.
A napraforgó betakarítása gyakorlatilag már befejeződött, az összes termés elérheti az 1,5 millió tonnát. A kukorica betakarítása megközelíti a 40 százalékot, eddig közel 3 millió tonna került a magtárakba. A szakértők 8,2 millió tonnás össztermést becsülnek.
A kamara ismerteti: az árak alig mozdultak az elmúlt két hét során, a búza piaca pangott. A malmi búzáért 49-50 ezer forintot, a takarmány minőségűért pedig 42-43 ezer forintot fizettek tonnánként, ezért a vevők és az eladók is kivártak. Azonban az utóbbi napokban 10-15 százalékos ármérséklődés kezdődött a nemzetközi és a belföldi piacokon is.
A repce és a napraforgó ára viszont tartja magát. A káposztarepce esetében ez 116-117 ezer forintot, a napraforgónál pedig 95-100 ezer forintot jelent tonnánként.
A Magyar Agrárkamara a GMO-szennyezési ügyben érintett gazdáknak azt javasolja, hogy állapodjanak meg a forgalmazó cégekkel a kártérítésről a Megyei Kormányhivatalok szakemberei által jegyzőkönyvezett területek után - az úgynevezett puffer zónára vonatkozóan is. Amennyiben mégsem sikerül megállapodni a kártalanításról az érintett cégekkel, lehetőség van a korábban jelzett maximum 360.000 forintos állami kártalanítást igénybe venni. A gazdák kizárólag egy helyről kaphatnak kártalanítást - figyelmeztet a Magyar Agrárkamara.
A szakhatóságok vizsgálataik során még júliusban bukkantak a GMO-vetőmagokra. Ezután a jogszabályoknak megfelelően minden esetben, összesen mintegy 5000 hektáron a növények megsemmisítését rendelték el. (da)
MTI
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 09. 07:49, szombat | Belföld
Orbán Viktor: óriási gazdasági lehetőséget jelent, hogy az Egyesült Államok új elnöke barátja Magyarországnak
Óriási, korábban meg nem lévő gazdasági lehetőségként értékeli Orbán Viktor, hogy az Egyesült Államok új elnöke Magyarország barátja.
2024. November 09. 07:48, szombat | Belföld
Varga Mihály: Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott, stabil kilátás mellett a legfrissebb hitelminősítői jelentés szerint
A berlini székhelyű Scope Ratings hitelminősítő megerősítette Magyarország befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátás mellett - közölte a pénzügyminiszter a közösségi oldalán pénteken este.
2024. November 09. 07:45, szombat | Belföld
EU-csúcs - Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
2024. November 08. 06:00, péntek | Belföld
EPC-csúcs - Orbán Viktor: egyetértettünk abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában
Az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki budapesti találkozóján egyetértettek abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a tanácskozást követő sajtótájékoztatón.