Hírek
2018. November 07. 09:35, szerda |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:
Megvannak az első részeredmények az amerikai választáson
Az első részeredmények szerint az Egyesült Államok középnyugati államaiban a republikánusok megőrizték a pozícióikat, a keleti parton és délen viszont megerősödtek a demokraták a kedden tartott félidős választásokon.
A több időzónában szavazó Egyesült Államokban elsőként a középnyugati államokban, majd a keleti partvidéken zártak a szavazóhelyiségek, és viszonylag hamar, egy órán belül már részeredményeket hirdettek.
Ezekben a tagállamokban mindenütt az előrejelzések váltak valóra: Kentuckyban, Arkansas és Indiana államokban a republikánusok megőrizték pozícióikat. Indianában Mike Pence alelnök bátyját, Greg Pence-t képviselővé választották. Arkansas államban újraválasztották a republikánus kormányzót, és továbbra is republikánus kormányzója lesz Tennessee államnak is.
A keleti parti államokban a demokrata párti jelöltek szintén megőrizték helyeiket, a baloldal néhány tekintélyes személyisége rendkívül könnyen aratott győzelmet a nem végleges eredmények szerint. Az északkeleti Vermontban ismét szenátorrá választották Bernie Sanderst, aki a 2016-os elnökválasztásokon - független politikusként - Hillary Clinton vetélytársa volt a demokraták elnökjelöltségéért folytatott küzdelemben. Ismét szenátor lett a massachusettsi Elizabeth Warren, akit a Demokrata Párt lehetséges elnökjelöltjeként emlegetnek Washingtonban a 2020-as elnökválasztásokon.
A fővárossal, Washingtonnal szemben, a Potomac déli partján fekvő Virginia állam volt az első, ahol a demokratáknak sikerült elhódítaniuk a képviselői bársonyszéket a republikánusoktól. Barbara Comstock republikánus képviselőnek kell búcsút mondania a washingtoni képviselőháznak, hogy átadja helyét a demokrata párti Jennifer Wextonnak.
A déli Florida egyik körzetében három évtized óta először aratott győzelmet demokrata párti jelölt: a 77 éves Donna Shalala, aki Bill Clinton kormányának egészségügyi és emberi erőforrásokért felelős minisztere, mostani megválasztásáig pedig a Miami Egyetem rektora volt.
Mivel az Egyesült Államokban nincs kampánycsend, így az amerikai újságírók a voksolás napján is faggathatták választási döntéseikről a polgárokat. Ezekből a riportokból az rajzolódott ki, hogy a választók mintegy fele úgy gondolja, az ország rossz irányban halad, annak ellenére is, hogy a gazdaság fellendült. Többnyire Donald Trump személyét utasították el a megkérdezettek. Tíz megkérdezett közül heten a fegyverviselés és -vásárlás "mérsékelt korlátozását" szeretnék, és elsöprő többségükben az egészségbiztosítás és a bevándorlás ügyét tartották az amerikai politika két legégetőbb kérdésének.
A republikánusokhoz közelálló Fox televízió értesülései szerint Donald Trump elnök - aki kedden nem jelent meg a nyilvánosság előtt, hanem a Fehér Házból követte a fejleményeket - "jó hangulatban" fogadta az első részeredményeket.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:24, szombat | Külföld
Az olasz kormány szerint összefüggés van a nők elleni erőszak és az illegális bevándorlás között
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök est
2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.